Zajtra sa uskutočnia komunálne voľby, ktorých výsledok určí, kto bude rozhodovať o našom okolí - ulici, štvrti, meste. Vo viacerých mestách sa môžu zrodiť zaujímavé výsledky.
Na našej webstránke www.spravnikandidati.sk nájdete ľudí, ktorí sa verejne zaväzujú ku konkrétnym opatreniam pre lepšiu samosprávu. Nevieme zaručiť, že svoje záväzky nakoniec naplnia, do ich vnútra nevidíme, ale čo vieme zaručiť je, že ich počas 12 mesiacov budeme sledovať, pomáhať im, ak budú chcieť a nakoniec ich úspechy aj neúspechy zverejníme. Pozrime sa bližšie na zloženie kandidátov, ako aj jednotlivé záväzky, ku ktorým sa prihlásili.
V celkovej databáze máme v tejto chvíli 949 kandidátov a kandidátiek. Pred 10 dňami sme si dali cieľ získať 1000 podpisov, čo sa nám tesne nepodarí. Z prihlásených kandidátov takmer 400 (42%) kandiduje ako nezávislí. Ich pomer je vyšší ako v prípade všetkých kandidátov na úrovni okresov, kde je nezávislých cca. 2510 (29 %)* .
Zo straníckych kandidátov sa najviac prihlasovali kandidáti nominovaní stranami KDH, NOVA a SIEŤ, naopak najmenej sa hlásili kandidáti strany SMER-SD.
Kde je najviac Správnych kandidátov?
Pozrime sa, v ktorých častiach SR je najviac Správnych kandidátov. V jednotlivých krajoch dominuje Bratislavský kraj s 225 prihlásenými kandidátmi, nasledovaný je Banskobystrickým krajom (133), Trenčianskym (122), Prešovským (110), Nitrianskym (89), Košickým (88), Žilinským (87) a Trnavským (85).
O primátorskú stoličku sa v krajských mestách zaujíma spolu 66 kandidátov. Takmer polovica z nich (32), sa podpísala pod záväzky Správnych kandidátov. Pozíciu si chce na dalšie štyri roky udržať až 7 súčasných primátorov týchto miest, k prijatiu záväzkov našej iniciatívy sa však pridali len dvaja: bratislavský primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smer-SD) a primátor Trenčína Richard Rybníček (nezávislý).
Bystrice a Prešova, Gogola a Hagyari, ani primátor Nitry Dvonč (koalícia Smer-SD, KDH, a SNS) sa k opatreniam pre otvorenejšiu a efektívnejšiu samosprávu nezaviazali. Urobilo tak však množstvo ich konkurentov a vyzývateľov. Jediným krajským mestom, v ktorom sa pripojil len jeden kandidát na primátora, je Trnava. Tým je nezávislý Peter Bročka kandidujúci v rámci zoskupenia „Za lepšiu Trnavu“. Naopak, najviac uchádzačov o post primátora sa zaviazalo v hlavnom meste.
Aké opatrenia zaujali najviac?
Kandidáti mali možnosť sa pripojiť k deviatim opatreniam. Väčšina sa pripojila k všetkých deviatim, čo nás teší. Pri vzorke takmer 1000 ľudí sa môžeme detailnejšie pozrieť na “úspešnosť” jednotlivých opatrení, ako aj najčastiejšie dôvody odmietnutia niektorých opatrení (v prípade, že tak uviedli kandidáti vo svojom profile).
Najviac záväzkov získali nasledovné tri opatrenia:
Informovanie o hospodárení samosprávy
Efektívne nákupy
Informovanie o rozhodovaní samosprávy
Naopak, najmenej sa kandidáti prihlásili k opatreniam:
Odpolitizovanie mestských/obecných novín
Spravodlivé prideľovanie bytov a miest v materských školách
Mestské/obecné podniky otvorené kontrole
Všetky opatrenia nájdete tu.
V prípade prvých dvoch opatrení boli odmietnutia často skôr praktického charakteru, keď argumentovali tým, že nemajú ani obecné noviny, ani materské školy či obecné byty. Pri odpolitizovaní obecných novín sme sa stretli aj s názormi, že je lepšie regulovať spôsob tvorby redakčných rád a cez ne garantovať vyváženosť poskytovaných informácií. Pre upresnenie, keď sme dávali dokopy jednotlivé opatrenia, pri obecných novinách sme sa rozhodovali medzi dvomi princípmi. Buď premena novín na informačné bulletiny/newsletter alebo zásadná zmena pri obsadzovaní redakčných rád. Rozhodli sme sa pre prvé riešenie, keďže pri formovaní redakčných rád je veľmi obtiažne zachovať vyváženosť (najmä pri väčšom počte nezávislých kandidátov v zastupiteľstve) aj kvôli neexistencii trvalej koalície a opozície.
Pri bytoch sme sa stretli s námietkou týkajúcou sa samotného žrebovania. Je dôležité uviesť, že k samotnému žrebovaniu má dôjsť v prípade splnenia základných kritérií stanovených samosprávou. Sme presvedčení, že s výnimkou výnimočných situácií je možné rozdeliť záujemcov o byty do rôznych skupín na základe ich socio-ekonomickej situácie, vrátane bytovej situácie rodiny. Je však obtiažne pri posudzovaní od stola urobiť objektívne detailné hodnotenie situácie každého žiadateľa. Situácia by skôr nahrávala korupcii a zvýhodňovaniu. Preto navrhujeme žrebovanie v rámci jednotlivých skupín, tak aby bol uspokojený dopyt primárne v skupine s najakútnejšou potrebou.
Čo nás čaká
Naša práca, napriek tomu, že sme v predvolebnom čase venovali projektu veľa úsilia, ešte iba začína. Už v najbližšie dni budeme vedieť, ktorí kandidáti a kandidátky uspeli vo voľbách a koľkí z nich sa podpísali pod záväzky Správnych kandidátov. Tých vyzveme k naplneniu svojich záväzkov. Zároveň ponúkneme všetkým úspešným kandidátom, vrátane tých, ktorí neboli medzi Správnymi kandidátmi, pomoc pri príprave opatrení a ich presadzovaní na úrovni zastupiteľstiev. Pôjde o bezplatné konzultácie pre všetkých, ktorí si želajú zmeny na úrovni samosprávy.
Správni kandidáti a kandidátky majú 12 mesiacov od zvolenia na naplnenie svojich záväzkov. Za naplnenie záväzku sa pokladá preukázateľná snaha, ktorou môže byť predloženie materiálu na rokovanie zastupiteľstva, pridanie sa k návrhu, hlasovanie za návrh predložený iným poslancom a pod. V prípade odmietnutia zo strany väčšiny poslancov nebudeme záväzok hodnotiť ako nesplnený. Spolu s aktívnymi občanmi a našimi partnermi z neziskového sektora budeme monitorovať ako sa jednotlivým partnerom darí pri jednotlivých opatreniach. O všetkom podstatnom vás budeme informovať a v novembri 2015 zverejníme komplexnú správu spolu s menami úspešných Správnych kandidátov. Zároveň zverejníme tabuľu hanby, na ktorej sa ocitnú tí, ktorí sa pri svojom pôsobení v zastupiteľstve neriadili svojimi verejnými záväzkami.
Prajem správny výber a v mnohých mestách aj odvahu na zmenu.
Ctibor Košťál
*Keďže dáta o všetkých kandidátoch v celej SR nikto nezbiera resp.za jednotlivé okresy to robia okresné úrady, z ktorých niektoré sa pri infožiadostiach vyhovárajú na samosprávy (tie ich zas odmietajú zverejniť, keďže sú nekompletné), museli sme ich manuálne zbierať. Bolo to náročné a logicky aj s nejakými nepresnostiami, ktoré musíme spätne upravovať. Na úrovni okresných a krajských miest sme zozbierali všetkých kandidátov na poslancov a primátorov. Celkovo ich je cez 8700.
Dávame šancu Správnym kandidátom
Pripravili sme deväť opatrení, ktorých prijatie by pomohlo ozdraviť slovenské mestá a obce, a zlepšiť podmienky na ich kontrolu. Spolu s vami vyzývame kandidátov do volených funkcií, aby sa stali Správnymi kandidátmi a zaviazali sa, že v prípade zvolenia budú usilovať o ich presadenie. Mená kandidátov a ich záväzky k presadeniu opatrení budeme priebežne zverejňovať.
Pomôžeme vám zorientovať sa
15. novembra 2014, v deň komunálnych volieb, zverejníme finálny zoznam kandidátov, ktorí sa zaviazali presadiť navrhnuté opatrenia. Budete si môcť ešte overiť, či sa medzi nimi nachádza aj váš kandidát, a ak áno, k presadeniu ktorých opatrení sa zaviazal.
Krátko po vyhlásení volebných výsledkov zverejníme zoznam Správnych kandidátov, ktorí boli zvolení.
Sledujeme dodržiavanie záväzkov
Veríme, že politici sa musia zodpovedať verejnosti. Platí to tak na národnej, ako na lokálnej úrovni. Rozumieme, že občania nemajú kapacitu odsledovať rôzne aktivity volených zástupcov, preto to urobíme za nich. Dvanásť mesiacov po voľbách budeme kontrolovať, či a do akej miery si zvolení Správni kandidáti plnia záväzky, ktoré dali občanom a či sa im podarilo presadiť niektoré z navrhnutých opatrení.
Za kampaňou Správni kandidáti stojí zoskupenie neziskových organizácii a občianskych iniciatív vedené Inštitútom pre dobre spravovanú spoločnosť a portálom Odkazprestarostu.sk. Všetky zapojené organizácie vyvíjajú aktivity súvisiace s dianím na lokálnej úrovni.
Podporte nás v snahe o lepšiu samosprávu na Slovensku. Podporiť nás môžete štyrmi spôsobmi: ako volič v deň volieb, ako aktívny občan počas celej kampane, ako darca podporujúci správnu vec, ako dobrovoľník pomáhajúci svojimi rukami, nohami alebo hlavou.