Tlačová správa Správni kandidáti pred voľbami

Čítať ďalej

900 kandidátov v komunálnych voľbách sa zaviazalo presadzovať opatrenia pre efektívnejšiu samosprávu

Viac ako 900 kandidátov v komunálnych voľbách plánuje meniť samosprávy na otvorenejšie a nebojí sa k tomu verejne zaviazať. Iniciatívou Správni kandidáti chcú neziskové organizácie prostredníctvom novozvolených poslancov, starostov a primátorov presadiť 9 opatrení na zlepšenie situácie v mestách a obciach na Slovensku.

O primátorskú stoličku sa v krajských mestách zaujíma spolu 66 kandidátov. Takmer polovica, 32 z nich, sa podpísala pod záväzky Správnych kandidátov. Pozíciu si chce na dalšie štyri roky udržať až 7 súčasných primátorov týchto miest, k prijatiu záväzkov Správnych kandidátov sa však pridali len dvaja: dnešný bratislavský primátor Milan Ftáčnik (nezávislý) a primátor Trenčína Richard Rybníček (nezávislý). Primátori Žiliny a Košíc, Choma a Raši (obaja SMER-SD), nezávislí primátori Banskej Bystrice a Prešova, Gogola a Hagyari, ani primátor Nitry Dvonč (koalícia SMER-SD, KDH, a SNS) sa k opatreniam pre otvorenejšiu a efektívnejšiu samosprávu nezaviazali. Urobilo tak však množstvo ich konkurentov a vyzývateľov. Jediným krajským mestom, v ktorom sa pripojil len jeden kandidát na primátora, je Trnava. Tým je nezávislý Peter Bročka kandidujúci v rámci zoskupenia „Za lepšiu Trnavu“. Naopak, najviac uchádzačov o post primátora sa zaviazalo v hlavnom meste.

„Chceme, aby mal volič šancu vidieť, kto myslí svoje sľuby vážne a nebojí sa podpísať pod konkrétne opatrenia, ktoré bude napĺňať v prípade zvolenia. Po 12 mesiacoch ich úspešnosť vyhodnotíme a zverejníme,“ uviedol Ctibor Košťál, projektový manažér Správnych kandidátov.

Takmer polovicu prihlásených Správnych kandidátov tvoria nezávislí kandidáti, napriek tomu, že pri celkovom počte kandidátov v komunálnych voľbách je ich pomer nižší. Zo straníckych kandidátov sa najviac prihlasovali kandidáti nominovaní stranami KDH, NOVA a SIEŤ, naopak najmenej sa hlásili kandidáti strany SMER-SD.

“Najviac kandidátov sa prihlásilo k opatreniam pre lepšiu a efektívnejšiu samosprávu v Bratislavskom kraji, nasleduje Banskobystrický, Prešovský a Trenčiansky. Najmenej odvážnych kandidátov sme zaznamenali v Žilinskom a Trnavskom kraji. Ešte ale majú niekoľko dní na prihlásenia sa ku konkrétnym opatreniam našej iniciatívy,” dodal Košťál.

Za kampaňou Správni kandidáti stoja mimovládne organizácie na čele s Inštitútom SGI a portálom Odkazprestarostu.sk. Ich experti identifikovali 9 opatrení pre efektívnejšie a otvorenejšie mestá a obce. Medzi ne patria napríklad otvorenejšie verejné obstarávania tovarov a služieb, jasné pravidlá prideľovania nájomných bytov, odpolitizovanie obecných novín, či obsadzovanie pozícií podľa jasných a objektívnych kritérií. Počas nasledujúcich 12 mesiacov po voľbách budú títo experti dohliadať na zvolených Správnych kandidátov a kontrolovať, či svoje záväzky dodržia. Po roku tak bude mať verejnosť možnosť vidieť, kto z kandidátov svôj sľub nedodržal a kto naopak svojimi aktivitami napĺňa to, k čomu sa zaviazal.

Všetky informácie o kampani nájdete na
www.spravnikandidati.sk
www.spravnikandidati.sk/kandidati
www.spravnikandidati.sk/opatrenia

Kontakt pre médiá:

Veronika Frankovská
PR koordinátorka kampane
Správni kandidáti
Inštitút SGI
frankovska@spravnikandidati.sk

0904 308 192

Ctibor Košťál
projektový manažér kampane
Správni kandidáti
Inštitút SGI
kostal@spravnikandidati.sk

0910 444 636

SprávniKANDIDÁTI.sk v číslach

0
navrhnutých záväzkov
0
prihlásených politikov
0
podpísaných záväzkov

Ako funguje SprávniKANDIDÁTI.sk

Pred voľbami

Dávame šancu Správnym kandidátom
Pripravili sme deväť opatrení, ktorých prijatie by pomohlo ozdraviť slovenské mestá a obce, a zlepšiť podmienky na ich kontrolu. Spolu s vami vyzývame kandidátov do volených funkcií, aby sa stali Správnymi kandidátmi a zaviazali sa, že v prípade zvolenia budú usilovať o ich presadenie. Mená kandidátov a ich záväzky k presadeniu opatrení budeme priebežne zverejňovať.

Počas volieb

Pomôžeme vám zorientovať sa
15. novembra 2014, v deň komunálnych volieb, zverejníme finálny zoznam kandidátov, ktorí sa zaviazali presadiť navrhnuté opatrenia. Budete si môcť ešte overiť, či sa medzi nimi nachádza aj váš kandidát, a ak áno, k presadeniu ktorých opatrení sa zaviazal. Krátko po vyhlásení volebných výsledkov zverejníme zoznam Správnych kandidátov, ktorí boli zvolení.

Po voľbách

Sledujeme dodržiavanie záväzkov
Veríme, že politici sa musia zodpovedať verejnosti. Platí to tak na národnej, ako na lokálnej úrovni. Rozumieme, že občania nemajú kapacitu odsledovať rôzne aktivity volených zástupcov, preto to urobíme za nich. Dvanásť mesiacov po voľbách budeme kontrolovať, či a do akej miery si zvolení Správni kandidáti plnia záväzky, ktoré dali občanom a či sa im podarilo presadiť niektoré z navrhnutých opatrení.

Kto sme

Za kampaňou Správni kandidáti stojí zoskupenie neziskových organizácii a občianskych iniciatív vedené Inštitútom pre dobre spravovanú spoločnosť a portálom Odkazprestarostu.sk. Všetky zapojené organizácie vyvíjajú aktivity súvisiace s dianím na lokálnej úrovni.

Viac o nás
Podporte nás

Podporte nás v snahe o lepšiu samosprávu na Slovensku. Podporiť nás môžete štyrmi spôsobmi: ako volič v deň volieb, ako aktívny občan počas celej kampane, ako darca podporujúci správnu vec, ako dobrovoľník pomáhajúci svojimi rukami, nohami alebo hlavou.

Viac o nás